Teza de an - Consumurile indirecte de productie - ID:00605 - Volum 28 pa


Categoria : Marketing si Logistica 
Pentru a procura integral lucrarea contactați-ne! (+373) 68 484 557

Introducere:
În prezent în Republica Moldova are loc trecerea de la economia centralizată planificată la cea de piaţă, fapt ce a determinat necesitatea creării unui nou mecanism de derijare a economiei. Un rol premordial în aceasta îi revine contabilităţii, care în actuale condiţii trebuie să asigure cu informaţie obiectivă şi veridică proprietarii şi angajaţii întreprinderilor, investitorii şi creditorii, acţionarii, bursele de valori, autorităţile fiscale şi alte autorităţi de stat, structurile de prognozare a dezvoltării economiei şi alte categorii de utilizatori ai informaţiei prezentate în rapoartele (situaţiile) financiare ale întreprinderilor.

Cuprins:
1. Caracteristica şi clasificarea consumurilor de producţie
1.1. Caracteristica generală a consumurilor
1.2. Clasificarea consumurilor după criterii
2. Evaluarea şi constatarea consumurilor de producţie
2.1. Determinarea consumurilor şi cheltuielilor
2.2. Constatarea consumurilor şi cheltuielilor
3. Contabilitatea consumurilor indirecte de producţie
4. Repartizarea CIP şi includerea lor în costul producţiei fabricate sau trecerea lor la cheltuielile perioadei
4.1. Metoda tradiţională
4.2. Metoda de repartizare conform S.N.C.

Încheiere:
În baza investigaţiilor efectuate în cadrul practicii la Combinatul de vinuri SA Cricova, la capitolul perfecţionării contabilităţii consumurilor şi calculării costului produselor vinicole rezultă următoarele concluzii şi recomandări:
1. Reforma contabilităţii În Republica Moldova a schimbat calitativ metodologia formării informaţiei, atribuindu-i un caracter ştiinţific şi complex. Implementarea standardelor naţionale de contabilitate (S.N.C.) şi a Planului nou de conturi a lărgit substanţial posibilităţile agenţilor economici vis-a-vis de gestionarea eficientă a resurselor, pronosticarea consumurilor şi a costurilor.

Bibliografie:
1. Standardul Naţional de Contabilitate nr.2
"Stocurile de mărfuri şi materiale"
2. Standardul Naţional de Contabilitate nr.3
"Componenţa consumurilor şi cheltuielilor întreprinderii"
3. Planul Naţional de Conturi.
4. “Contabilitate şi Audit” Nr.10/2002.
5. Donoaică Ştefan
„Calculaţia costurilor: contabilitate analitică”. Bucureşti 1998
6. Câţu Dumitru
„Contabilitatea de gestiune şi calculaţia costurilor”. Bucureşti 1998
7. Carauş Mihail
„Calculaţia costurilor: Manual pentru instituţiile de învăţămînt superior cu profil economic”. Chişinău 1993.
8. Riska Mihai, Possler Ladislau
„Calculaţia şi managementul costurilor”. Bucureşti 2001.
9. http://www.cricova.md/rom/about/
10. Ţurcanu Viorel
“Calculaţia costurilor: lucrare didactică” Chişinău 2001.
11. Grigoroi Lilia, Herea Ruslan
„Contabilitate financiară şi de gestiune” Chişinău 2005.
12. Bălan Igor
“Contabilitatea consumurilor şi calcularea costului produselor plantaţiilor vinicole”